Produkty Lokalne
Produkty Lokalne - Zielony Wierzchołek Śląska

Wyroby z wilkiny

Państwo Małgorzata i Tomasz Debudaj z Iwanowic Dużych wyplatają kosze z wilkiny. Ten modny i ekologiczny surowiec znalazł zastosowanie w drobnym meblarstwie i wyrobach codziennego użytku.
Wyroby wiklinowe są ciągle bardzo popularne. Zręczne i silne palce oraz odrobina cierpliwości pozwalają na zajęcie sie wyplataniem wyrobów wiklinowych z witek o odopwiedniej długości. Użytkowe kosze na ziemniaki, grzyby, ozdobne koszyki na nici i drobne przedmioty w domu ciągle znajdują nabywców.

Koronkartstwo
Pani Grażyna Makles z Wilkowiecka oprócz pasji malarskich realizuje się również w koronkarstwie. Jej dziełem są piękne serwety i odzież.Żur z grzybami i białą fasolą

Zachowany do dziś samk i zapach tradycyjnego żuru z dodatkiem grzybów i białej fasoli, jaki przygotowywały niegdyś  mieszkanki Złochowic, przetrwał dzięki członkiniom tutejkszego Koła Gospodyń Wiejskich. W przeszłości być może z ubówstwa, dziś z mody na wegetarianizm chętnie przyrządzany w wielu domach. Serwowany również jako potrawa wigilijna.

Szynka wilkowiecka i kabanosy zaplatane
W masarni Szczepana Bujaka w Wilkowiecku do dziś robi się tradycyjne wyroby: szynkę wilkowiecką, kabanosy zaplatane i inne wędliny przygotowywane według starych receptur. Wyprodukowane bez konserwantów przywołują wspomnienia i są gwarancją zdrowia.

KALENDARZ
Dziś jest: 5 Kwiecień Imieniny obchodzi: Irena, Wincenty, Julianna

BIP Opatów


Biuletyn Informacji Publicznej

Ostrzeżenia i Raporty
Utraciłeś dokumenty?
Nie ryzykuj!
Zastrzeż je w Banku!

DZ.U. i M.P.Wersje Elektroniczne DZ.U. i M.P.

Copyright by UG Opatów 2008  ||  Created by Michał Buliński
    Administrator  ||  Webmaster